Финансовите средства за организацията на едно сватбено събитие винаги са в основата на разговорите ни с всяка сватбена двойка. Отделяме съществено внимание на правилното управление на бюджета и разпределянето на тежестта на разходите. Откровени сме за това кое си заслужава „финансов ресурс“ и кое не. Заедно с десетки двойки сме преминавали през дебрите на бюджетните ограничения и вече можем да осветим ясно пътеката, по която да минат следващите младоженци.
Ако сте едни от тях, то насърчаваме ви да продължите да четете:
1. Месец на провеждане на сватбеното събитие
- Изберете месец, който не е наситен със сватбени събития. Например: в началото на годината януари – март или в края на годината ноември – декември. Изберете сватба през зимата, ранна пролет или късна есен.
- В момента едно от най-желаните места за сватбени събития – Голф клуб и СПА „Св.София“, Равно поле – предоставят специална отстъпка до 20% за сватбени събития, организирани в периода ноември – март.

2. Ден от седмицата
- За сега най-голям интерес към дните от седмицата има към ден петък (с изключение, разбира се, на най-често избираните събота и неделя). Ако се спрете на делничен ден за вашето събитие, някои от местата за събития са склонни към преференциални цени и отстъпки.

3. Място на събитието
- Изберете място на събитието, където „не е необходим основен ремонт“. Не избирайте такова, при което трябва да внесете купища инвентар – покривки, калъфи за столове, панделки, воали за скриване на какви ли не неща по стената…Всичко това струва пари.

4. Подбор на гостите
- Със сигурност има поне 10-тина госта, срещу чиито имена можете да поставите въпросителна дали да ги поканите на събитието ? 10 госта = 10 куверта за коктейл = 10 куверта за храна и напитки = 10 стола с калъф и панделка = 1 маса = 1 композиция с цветя и свещи. И така, нататък… Всеки брой гост е от значение. За това поканете тези гости, които са най-важни за вас, а не защото „трябва“ да бъдат поканени.

5. Брой на шаферките
- Вместо 5 или 6, можете да имате 3 шаферки. Композиционно тази бройка шаферки стои добре по време на церемонията. А и ще спестите от рокли и букети/гривнички. Три за щастие! 🙂

6. Количество на концентрат
- Сервирайте даден вид концентрат, представен само от една марка. При две и повече марки от един и същи вид алкохол със сигурност тази, която е по-малко популярна, ще остане в излишък. Питайте гостите какво харесват и направете по-точна калкулация за желаните от тях напитки. Да, малко сметки с калкулатора ще се необходими!

7. Подбор на меню
- Можете да изненадате вашите гости с традиционното пилешко и свинско месо, но поднесено по интересен начин, вместо телешко. Консултация с главния готвач на мястото на събитието ще бъде от полза.

8. Бутафорна торта
- Поръчайте „бутафорна“ торта на няколко етажа, като оставите само един –т.нар.„ядлив“ етаж. Традицията е спазена и можете да разрежете само него. Бъдете различни и изненадайте вашите гости. Вместо торта, сервирайте сладолед.

9. Пищни цветя
- Използвайте цветя и зеленини, които „пълнят окото“. Декорирайте с пищни аранжировки, които ще останат забелязани от гостите. Изберете такъв тип композиции, които можете да използвате повече време. На церемонията, на коктейла, а защо не и на вечерята ? Важното е да са лесно мобилни… И да има кой да ги пренесе 🙂

10. Правилен сценарий
- Доверете се на професионалистите и създайте заедно „точния“ сценарий. Те имат опит в разпределянето на времето, така че то да ви стигне и да спестите от т.нар. overtime на екипа. Но разбира се, „точният“ сценарий трябва и да се спазва. 🙂
Снимки:Pixabay
